لارنس کلبرگ: زندگینامه، تحصیلات و نظریه ها

تصویر پروفایل
لارنس کلبرگ: زندگینامه، تحصیلات و نظریه ها

مقدمه

لارنس کلبرگ روانشناس آمریکایی و همین طور استاد دانشگاه هاروارد و شیکاگو بود. وی یکی از برجسته ترین پژوهش ها را درباره ی نظریه ی پیاژه انجام داده و به همین خاطر شهرت زیادی پیدا کرده است.

تولد و کودکی لارنس کلبرگ

لارنس کلبرگ در سال 1927 در پرانکس ویل نیویورک متولد شد. او کوچکترین فرزند خانواده بود. پدرش آلفرد کلبرگ یک مرد یهودی و مادرش شارلوت آلبرشت، یک زن پروتستان بود. زمانی که لارنس ۴ ساله بود والدین وی تصمیم گرفتند به صورت جداگانه زندگی کنند و در نهایت هنگامی که او ۱۴ ساله بود از هم طلاق گرفتند.

تحصیلات لارنس کلبرگ

لارنس کلبرگ در دبیرستان آکادمی فیلیپس در آندور، ماساچوست تحصیلات مقدماتی خویش را گذراند. مدرسه وی یک مدرسه مقدماتی نخبه بود. در سال 1948 وارد دانشگاه شیکاگو شد و در آن جا ثبت نام نمود. در آن دوران، در شیکاگو می توانست برای دوره ها از طریق امتحانات اعتبار کسب کند و کلبرگ در سال 1948 با مدرک لیسانس فارغ التحصیل شد و سپس با دکترای روانشناسی شروع به کار کرد و آن را در سال 1958 در شیکاگو به پایان رساند.

ازدواج کلبرگ

لارنس کلبرگ در سال 1955 با لوسیل استیبرگ ازدواج کرد و حاصل این ازدواج دو پسر به نام های دیوید و استیون بودند.

شغل لارنس کلبرگ

لارنس کلبرگ در اواخر جنگ جهانی دوم در نیروی دریایی خدمت کرد. برای مدت زمانی با هاگانا در کشتی ای کار می کرد که پناهندگان یهودی را از رومانی از میان محدودیت هایی که انگلیس ایجاد کرده بود به فلسطین حمل می کردند. بعد از مدتی به دست انگلیس اسیر و در اردوگاهی قبرس نگهداری شد اما با دیگر اعضای خدمه فرار کرد. کلبرگ در طول مبارزات برای تأسیس کشور اسرائیل در سال 1948 در فلسطین بود اما از شرکت در این کار امتناع ورزید و تمرکز خود را بر اشکال بی خشونت فعالانه گذاشت.

وی به مدت 10 سال در دانشگاه ییل به عنوان استادیار روانشناسی بود و این نخستین کار رسمی او با توجه به تحصیلاتش بود. بعد ها یک سال را در مرکز مطالعات پیشرفته علوم رفتاری در پالو آلتو، کالیفرنیا گذراند. سپس به عنوان دستیار گروه روانشناسی در دانشگاه شیکاگو نقل مکان کرد، و با گذشت زمان به عنوان دانشیار روانشناسی و توسعه انسانی، منصوب شد. وی از مدرسه تحصیلات تکمیلی هاروارد بازدید کرد و از سال 1968 در آن جا به عنوان استاد آموزش و پرورش و روانشناسی اجتماعی منصوب شد و تا پایان عمر در آن جا فعالیت کرد.

ایده ها و نظریات لارنس کلبرگ

لارنس کلبرگ از همان ابتدا کار های پیاژه راجع به رشد اخلاقی كودکان را مطالعه کرد. وی طی 5 پنج سال توانست تا مقاله ای را بر اساس نظرات خود درباره ی رشد اخلاقی منتشر كند. کلبرگ زمینه ی جدید به نام قضاوت اخلاقی را در روانشناسی ایجاد کرد و گسترش داد.

او در نظریه رشد اخلاقی مجموعه ای از موقعیت های مختلف را طراح ریزی کرده که بیانگر معما های اخلاقی می باشد. معما ها به کودکان داده می شود و پاسخ آن ها با مراجعه به طبقه بندی سه گانه اخلاق پیش قراردادی، قراردادی و مافوق قراردادی درجه بندی می شوند.

بر اساس نظریه رشد اخلاقی کلبرگ در تربیت اخلاقی کودکان استفاده از تنبیه سرزنش جایز نمی باشد. زیرا ممکن است کودک برای فرار از تنبیه یا جلب رضایت بزرگتر ها کار درست را انجام دهد یا از کاری بد دوری کند. اما لزوماً یک ارزش اخلاقی در او درونی نشده باشد. بنابراین به جای امر و نهی دائم و احیاناً تنبیه کودکان برای رعایت موازین اخلاقی و یا قانونی باید توضیحاتی در خور فهم و مطابق رشد ذهنی کودکان به آن ها داده شود. لازم به یادآوری است که این توضیحات زمانی موثر است که بزرگتر ها نیز خود را به انجام دادن آنچه توصیه می‌کنند ملزم بدانند. تحقیقات کلبرگ در رشد اخلاق نشان دهنده این نکته است که رشد اخلاق هم از رشد ذهنی پیروی می‌کند و هم تحت تاثیر محیط و آموزش قرار می‌گیرد .

آثار کلبرگ

  • روانشناسی رشد اخلاقی
  • مراحل اخلاقی
  • اندازه گیری قضاوت اخلاقی
  • روانشناسی کودک و آموزش دوران کودکی
  • معنا و سنجش رشد اخلاقی
  • رویکرد کلبرگ به تربیت اخلاقی

مرگ لارنس کلبرگ

کلبرگ در طی مطالعات بین فرهنگی در بلیز در سال ۱۹۷۱ به یک عفونت انگلی مبتلا شد که این عفونت درد شکمی شدیدی به همراه داشت. اثرات طولانی مدت عفونت و درمان همراه با کار زیاد سلامت روحی وی را تحت تاثیر قرار داد به نحوی که دچار افسردگی شد. در ۱۹ ژانویه ۱۹۸۷ خودروی خود را در یک بن‌ بست در وین تروپ ماساچوست پارک کرد و کیف پول خود را روی صندلی خودروی قفل نشده برای شناسایی گذاشت و خود نیز به سمت لنگرگاه یخ زده بوستون به راه افتاد. کیف پول و خودرو در عرض چند هفته پیدا شدند اما بدن وی مدتی بعد در اواخر زمستان در یک باتلاقی در آن سوی بندر نزدیک انتهای باند فرودگاه لوگان پیدا شد. لارنس کلبرگ در 59 سالگی در گذشت.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

تقریبا

خیر

دانلود مطلب

فهرست مطلب