تربیت جنسی و آموزش مسائل جنسی به کودکان

تصویر پروفایل
تربیت جنسی و آموزش مسائل جنسی به کودکان

مقدمه

در دنیای امروز وجود گوشی های هوشمند و ماهواره دسترسی به اطلاعات را سرعت بخشیده است. کودکان نیز از این تکنولوژی ها و دسترسی گسترده به اطلاعات بی بهره نمانده اند. دسترسی کودکان به این گستره اطلاعات از طریق تلفن همراه پدر و مادر یا تلبت شخصی که به اینترنت متصل است صورت می گیرد. استفاده از این گونه وسایل دسترسی به اطلاعات جنسی را برای کودکان و نوجوانان آسان کرده است. در این مقاله سعی ما براین است اطلاعات کاربردی در زمینه تربیت جنسی کودک دراختیار والدین قرار دهیم.

ابعاد تربیتی و تربیت جنسی کودک

تربیت یک کودک ابعاد گوناگونی را در بر می گیرد، که شامل بعد جسمی، روانی و معنوی می باشد. پدر و مادر برای تربیت کودک باید به تمام ابعاد توجه کنند. غفلت از هر یک از ابعاد تربیتی می تواند عواقبی را برای کودک و خانواده در پی داشته باشد که تأثیر آن در آینده نیز دیده شود.

 یکی از جنبه های مهم تربیتی کودک، تربیت جنسی می باشد. تربیت جنسی شامل آموزش هایی می شود که نگرش ها و باورهای کودک در مورد موارد جنسی شکل می دهد.

برخی از والدین به اشتباه تصور می کنند منظور از تربیت جنسی این است که مسائل مربوط به برقراری ارتباط جنسی به کودک آموزش داده شود، و این مسئله یک تابو می باشد از توجه به این بعد از تربیت کودک چشم پوشی می کنند.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که در فرایند رشد برای کودک سوالات جنسی پیش می آید که اگر والدین از پاسخ دادن به آن خودداری کنند، کودک برای جواب سوال خود به دنبال یک منبع دیگر می گردد. ممکن است منبع درستی را انتخاب نکند.

خطر دیگر این عدم توجه این است که وقتی یک کودک جوابی برای سوالات جنسی خود پیدا نکند، هویت جنسی وی به شکل کامل صورت نمی گیرد. که این نیز منجر به پایین بودن عزت نفس فرد در آینده می شود.

در این مقاله سعی بر این است که، در ابتدا توضیح دهیم که تمایل جنسی در کودک به چه شکل می باشد. توضیح دهیم که در مواجه با سوالات جنسی کودک چه واکنشی نشان داده و چگونه برای او توضیح دهید.

تمایلات جنسی در کودکان

روند تمایل جنسی در کودک به این شکل است که در ابتدا کودک به کشف اندام های خود می پردازد. در این مرحله کودک به لمس اندام های مختلف بدن از جمله اندام های جنسی خود می پردازد. در روند اکتشاف بدن کودک متوجه می شود که لمس اندام های جنسی در او احساس خاصی ایجاد می کند. ایجاد این احساس خوشایند در کودک باعث می شود که تمایل به تکرار آن پیدا کند. دومین لذت جنسی که کودک موفق به کشف آن می شود هنگامی است که برای بازی سوار یک شیء می شود. مالیدن اندام جنسی به آن در وی ایجاد لذت می کند.

پرسش های جنسی کودک در چه سنی شکل می گیرد؟

معمولا در سن سه-چهار سالگی کودک نسبت به بدن خود و بدن جنس مخالف و رفتارهای جنسی در محیط کنجکاو می شود. ممکن است در این زمان با این صحنه مواجه شوید که دو کودک لباس های خود را درآورده اند و به بدن یکدیگر نگاه می کنند. در این سن است که پرسیدن سوالات جنسی را شروع می کنند. نکته مهم در تربیت جنسی کودک نوع واکنش و پاسخ والدین می باشد.

 از شیوه های نادرست والدین در مواجهه با این سوالات می توان به بدون پاسخ گذاشتن آن ها، مسخره کردن و تنبیه کردن کودک اشاره کرد.

چگونه پاسخ به سوالات در تربیت جنسی کودک تاثیر می گذارد؟

زمانی که شما با سوالات جنسی کودک مواجه می شوید در واقع کودک به وجود تفاوت بین خود و جنس مخالف پی برده است.

 اولین واکنشی که پدر و مادر نسبت به این سوال نشان می دهند تأثیر به سزایی در کودک دارد. بهترین واکنش آن است که در کودک ایجاد ترس نکند و باعث شود کودک با پدر و مادر خود احساس راحتی داشته باشد. در وی ایجاد اعتماد کند.

نکته مهم بعدی این است که از دادن پاسخ غیر واقع و دروغ به کودک خودداری کنید. توصیه می شود در ابتدا سوالات کودک را با سوال پاسخ دهید. در این صورت متوجه می شوید که در ذهن کودک شما چه می گذرد.

اولین سوالی که با آن مواجه می شوید این است که من دخترم یا پسر؟

از نکاتی که در پاسخ به این سوال می توانید به آن اشاره کنید وجود تفاوت های آناتومیک و فیزیکی دوجنس است. هچنین اشاره به تفاوت شکل ظاهری اندام جنسی نیز می تواند صورت گیرد. که برای این منظور می توان از نقاشی و یا حیوانات خانگی استفاده کرد. از نکات دیگر که می توانید به آن اشاره کنید وجود تفاوت در قد و وزن، داشتن ریش و سیبل در مردان و تفاوت برخورد زنان و مردان با موهای بدن و صورت است. هنگام تربیت جنسی کودک تأکید براین نکته ضروری می باشد که این اندام ها قسمت خصوصی بدن هستند. هیچ کس حتی اعضاء خانواده و نزدیکان به هیچ عنوان اجازه ندارند آن ها را لمس کنند و اندام های خصوصی خود را به هیچ کس نشان ندهند. آموزش دادن به کودک در مورد آزار جنسی و کودک آزاری نیز در این مرحله صورت می گیرد.

جمع بندی

در دنیای امروز که دریافت پیام های جنسی از محیط گسترش یافته است. آموزش و تربیت جنسی کودک از اهمیت زیادی برخودار است. عدم توجه به این موضوع می تواند در سلامت روان کودک، در بزرگسالی تأثیر گذار باشد. لذا توصیه می شود که هنگام مواجه با این گونه سوالات کودک خود با آگاهی به آن پاسخ دهید. در صورت احساس نیاز از یک روانشناس کودک نیز مشاوره و راهنمایی بگیرید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

تقریبا

خیر

دانلود مطلب

فهرست مطلب