اختلال نارضایتی جنسی (ملال جنسی): معرفی، علائم و درمان

تصویر پروفایل
اختلال نارضایتی جنسی (ملال جنسی): معرفی، علائم و درمان

مقدمه

هویت جنسی حالتی روانشناختی می باشد که نشان دهنده ی احساس فرد از مذکر یا مونث بودن خود می باشد و در آلت طبیعی با جنسیت تشریحی (آناتومیک) فرد مطابقت دارد. این دسته از اختلالات گروهی هستند که ویژگی مشترک در بین آن ها احساسی قوی و مداوم برای اخذ وضعیت و نقش جنس مخالف خود می باشد. در ادامه ی این مقاله به اختلال نارضایتی جنسی (ملال جنسی) می پردازیم.

اختلال نارضایتی جنسی (ملال جنسی) چیست؟

اختلال نارضایتی جنسی به عدم رضایت فرد از جنسیت زیستی خود، تمایل به برخورداری از آناتومی بدن جنس مخالف و میل شدید به این مورد که به عنوان فردی از جنس مخالف در جامعه به وی بنگرند.

علائم اختلال نارضایتی جنسی (ملال جنسی)

  • میل شدید به جنس مخالف خود بودن
  • مقاومت در برابر پوشیدن لباس خاص جنسیت خود
  • پوشیدن لباس جنس مخالف (اکثرا در پسر ها)
  • بیزاری از آناتومی جنسی خود
  • ترجیح دادن نقش های جنس مخالف خود
  • ترجیح دادن وسایل بازی و … جنس مخالف خود

علائمی که در بالا ذکر شد باید حداقل 6 ماه در فرد دیده شود.

علل اختلال نارضایتی جنسی (ملال جنسی)

عوامل زیستی: تستوسترون بر نورون های مغزی که در عمل مردانه سازی مغز در قسمت هایی اعم از هیپوتالاموس شرکت میکنند اثر می گذارد. این مورد که تستوسترون در الگو های رفتاری مردانه و زنانه مربوط به اختلال فوق باشد مورد بررسی قرار دارد. استروئید های جنسی در تظاهر رفتار جنسی مردان و زنان بالغ اثر می گذارند. به این معنا که تستوسترون می تواند میل جنسی را در زنان افزایش داده و استروژن یا پروژسترون نیز میل جنسی در مردان را کاهش دهد.

عوامل روانی-اجتماعی: عدم حضور الگو های نقش جنسی با جنس مشابه کودک و تشویق های صریح یا ضمنی والدین در رفتار کردن مشابه جنس مخالف، در ایجاد این اختلال در دوران کودکی دخیل است. مادران کودکان مبتلا به این اختلال ممکن است افسرده یا گوشه گیر باشند. بعضی مواقع صفات مزاجی ذاتی به پسرانی حساس و ظریف و دخترانی پرخاشگر و پر انرژی منجر می گردد. مورد سو استفاده جنسی و حسمی قرار گرفتن نیز در بروز این اختلال نقش دارد.

تشخیص اختلال نارضایتی جنسی (ملال جنسی)

برای تشخیص این اختلال، اگر فرد مبتلا بزرگسال باشد که خود می تواند به یک متخصص بهداشت روان مراجعه کند. اما اگر وی در سن کودکی یا نوجوانی قرار داشته باشد بهتر است توسط والدین نزد یک متخصص برود. متخصص بهداشت روان با توجه به علائمی که فرد از خود نشان می دهد و مصاحبه با خانواده، اطرافیان و دوستان فرد می تواند وجود این اختلال را تشخیص داده و درمان هایی نیز برای فرد ارائه دهد.

درمان اختلال نارضایتی جنسی (ملال جنسی)

این اختلال برای سه گروه سنی ممکن است رخ دهد که هر کدام درمان خاص خود را نیز دارند در ادامه هر کدام را به طور جداگانه توضیح می دهیم.

کودکان

بهبود ایجاد کردن در الگو های نقش جنسی موجود یا در صورت نبود این چنین الگو ها تامین یک الگوی نقش جنسی از اعضا خانواده یا دیگران (مانند خواهر یا برادر بزرگ تر). تشویق کودک توسط مراقبان خویش برای رفتار و نگرش هایی متناسب با جنسیت خود نیز یکی دیگر از راه هایی درمانی برای کودکان می باشد.

نوجوانان

به سبب همزمانی این اختلال در نوجوانی با بحران های طبیعی هویت و کنفوزیون (گیجی) هویت جنسی، درمان نیز با مشکل روبرو می شود. نوجوان نیز به ندرت انگیزه ای برای تغییر نقش های قالبی میان-جنسی دارد.

بزرگسالان

روان درمانی: هدف از این نوع درمان یاری رساندن به بیمار برای پذیرش آسان هویت جنسی مورد تمایل خویش می باشد، نه ایجاد شخصیتی بر طبق هویت جنسی قرار دادی فرد. همچنین بررسی هایی از نظر جراحی های تغییر جنسیت و اندیکاسیون ها و کنتراندیکاسیون های آن را، که بیماران مبتلا با افسردگی و اضطراب بالا اکثر مواقع به شکل تکانه ای تصمیم به انجام آن می گیرند نیز شامل این نوع درمان می شود.

جراحی تغییر جنسیت: این درمان قطعی و برگشت ناپذیر می باشد. بیماران مبتلا به این اختلال 3 تا 12 ماه دوره های مبدل پویشی و هورمون درمانی را می گذرانند. 70-80% بیماران از نتیجه عمل خود راضی و خوشنود هستند. عدم رضایت آن با شدت آسیب شناسی روانی همخوانی دارد.

هورمون درمانی: برخی از بیماران نیز به جای انجام جراحی با تجویز هورمون ها درمان می شوند.

جمع بندی

اختلال نارضایتی جنسی جز اختلالات جنسی محسوب می شوند. این دسته از اختلالات در جامعه با دید نامناسبی شناخته می شوند. مطرح کردن این اختلال و دنبال درمان آن رفتن می تواند برای فرد سخت و دشوار باشد ولی بهترین کار این است نگاه منفی نسبت به این موضوع را کنار گذاشته و اگر یکی از نزدیکانمان دچار این اختلال است برای بهبودی وی همراه و یاری رسان باشیم.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

تقریبا

خیر

دانلود مطلب

فهرست مطلب