ژان پیاژه: زندگینامه، تحصیلات و نظریه ها

تصویر پروفایل
ژان پیاژه: زندگینامه، تحصیلات و نظریه ها

مقدمه

ژان پیاژه روانشناس، زیست شناس و شناخت شناس مشهور سوئیسی بوده است. وی جامع ترین نظریه رشد ذهنی را ارائه داده است و با انجام فعالیت های مثبت و تاثیر گذار در زمینه رشد شهرت قابل ملاحظه ای کسب کرده است.

تولد و کودکی ژان پیاژه

ژان پیاژه ۹ آگوست ۱۸۹۶ در نوشاتل شهری کوچک واقع در سوئیس متولد شد. او نخستین فرزند خانواده بود و پدر وی آرتور پیاژه استاد تاریخ قرون وسطی در دانشگاه بود.

تحصیلات ژان پیاژه

پیاژه از همان آغاز دوران تحصیل ابتدایی خود را به عنوان یک دانشمند شناساند. وی در 10 سالگی مقاله ای راجع به پرنده ای که به نحو نابهنجاری فاقد رنگ بود نوشت. در دوران دبیرستان با تحقیقاتی که درباره ی نرم تنان انجام داد از او دعوت شد تا با اساتید خارجی ملاقات کند. همچنین از او خواستند تا به عنوان سرپرست یک موزه فعالیت کند اما وی به دلیل سن کمی که داشت نپذیرفت. در 21 سالگی مدرک دکترای خود را در رشته علوم طبیعی اخذ کرد و در 23 سالگی تصمیم گرفت در مورد روانشناسی کودک به پژوهش بپردازد و رشد ذهن را مورد مطالعه قرار دهد.

ازدواج ژان پیاژه

در سال 1923 پیاژه با والنتاین چاتی نی ازدواج کرد و حاصل این ازدواج 3 فرزند بود در سال 1952 نحستین فرزند وی به نام ژاکلین به دنیا آمد و همین امر باعث شد که پیاژه مطالعات مهمی درباره رفتار شناختی کودکان انجام دهد.

شغل ژان پیاژه

وی پس از دریافت فوق لیسانس روانشناسی در آزمایشگاه آلفرد بینه مشغول به کار شد و این کار خود سرآغاز نظریات و ایده های پیاژه گردید. از سال ۱۹۲۵ تا ۱۹۷۱ در دانشگاه‌های نوشاتل، ژنو و دفتر بین‌المللی آموزش و پرورش به تدریس پرداخت و از سال ۱۹۵۲ تا ۱۹۶۳ به دعوت دانشگاه سوربن در این دانشگاه تدریس کرد. در سال ۱۹۵۵ مرکز بین‌المللی شناخت‌شناسی ژنتیک را تأسیس کرد و تا پایان عمر ریاست آن را برعهده داشت.

پیاژه نه‌ تنها روان‌شناس کودک، بلکه فیلسوفی است که کودک را به‌ عنوان وسیله‌ای برای شناخت برگزید. در ضمن زیست‌شناسی است که در سال ۱۹۲۰ درک شهودی و اساسی از سیبرنتیک داشته است.

ایده ها و نظریات ژان پیاژه

نظریه ی رشد شناختی یک نظریه جامع و درباره طبیعت و تکامل هوش آدمی است. این نظریه اولین بار توسط ژان پیاژه ارائه گردید.

پیاژه زمانی که مشغول به کار در آزمایشگاه بینه بود، به اشتباهات یکسان و مشابهه کودکان علاقمند گردید و در پی این موضوع بود که چه تفاوتی در نحوه استدلال کودکان و بزرگسالان وجود دارد. او این موضوع را دریافت که تفکر و استدلال یک سری مراحل دارد و رشد ذهنی کودکان را به چهار مرحله تقسیم کلی کرد. این مراحل عبارتند از: مرحله حسی-حرکتی، مرحله پیش عملیاتی، مرحله عملیات عینی و مرحله عملیات صوری.

وی معتقد بود در فرایند رشد، خود کودک نیز موجودی فعال است و دست به آزمایش و تحقیق درباره ی اشیا و محیط می زند تا مشاهده کند که چه اتفاقی رخ می دهد.

آثار پیاژه

  • زبان و تفکر در کودک
  • حکم و استدلال در کودک
  • مفهوم دنیا نزد کودک
  • ساختمان واقعیت از نظر کودک
  • داوری اخلاقی از نظر کودک

مرگ ژان پیاژه

پیاژه در سپتامبر سال 1980 در ژنو درگذشت.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

تقریبا

خیر

دانلود مطلب

فهرست مطلب