رابرت سی بولس: زندگینامه، تحصیلات و نظریه ها

تصویر پروفایل
رابرت سی بولس: زندگینامه، تحصیلات و نظریه ها

مقدمه

رابرت سی بولس روانشناس امریکایی بود که در زمینه روانشناسی یادگیری و روانشناسی تکاملی تحقیق می کرد. نظریه وی یادگیری تکاملی نام دارد.

تولد و کودکی رابرت سی بلوس

بولس در بیست و چهارم آوریل سال 1928 در شهر ساکرانتو ایالت کالیفرنیا متولد شد.

تحصیلات رابرت سی بولس

بولس تحصیلات ابتدایی خود را تا سن دوازده سالگی در خانه گذراند. سپس هنگامی که بیست سال داشت مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه استانفورد دریافت کرد. وی سال بعد از آن در رشته ی ریاضی مدرک کارشناسی ارشد گرفت.وی برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا به کالیفرنیا رفت. در دانشگاه برکلی زیر نظر تولمن در رشته ی روانشناسی تحصیل کرد. در سال 1956 با مدرک دکترا از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.

شغل رابرت سی بولس

بولس پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد در نیروی دریایی ارتش مشغول به فعالیت در زمینه ی دفاع رادیولوژیکی شد. بولس همچنین هنگامی که دانشجوی دکترا بود با لوئیس پترویچ در زمینه یادگیری تکاملی به تحقیق پرداخت. وی پس از پایان تحصیلات مقطع دکترا عضو هیئت علمی دانشگاه پنسیلوانیا شد. پنج سال بعد همین سمت را در کالج هولیش در دانشگاه واشنگتن به دست آورد.

ایده ها و نظریات رابرت سی بولس

انتظارات: از نظر بولس هنگام یادگیری انتظارات است که در ارگانیزم شکل می گیرد. در واقع ارگانیزم متوجه می شود که یک رخداد قبل از یک رخداد دیگر شکل می گیرد.

از پیش آمادگی ذاتی: بولس معتقد بود ارگانیزم برای یادگیری از آمادگی ذاتی برخوردار است و انتظارات به صورت ذاتی در موجود زنده وجود دارد.

انگیزش انعطاف پذیری در پاسخ را محدود می کند: بولس یادگیری را همراه با انگیزش می داند. و ی معتقد است باید انگیزش و رفتارهای طبیعی ارگانیزم را هم زمان مورد توجه قرار داد، زیرا انگیزش ممکن است با یادگیری در تعارض باشد.

استدلال موقعیت مناسب: بولس اعتقاد داشت فهمیدن فرایند یادگیری وابسته به فهمیدن تاریخ تکامل جاندار می باشد.

موانع زیست شناختی یادگیری:  این مفهوم بدین معناست که برخی از یادگیرنده ها به دلیل نداشتن آمادگی زیست شناختی برخی از تداعی های محرک پاسخ را فرا نمی گیرند.

شرطی سازی وسیله ای: بولس و پترویچ آزمایشی در ماز T شکل بر روی موش ها انجام دادند. آنها دو نوع تقویت کننده از نوع تقویت کننده های نخستین یعنی آب و غذا مورد استفاده قرار دادند. آنها متوجه شدند موش ها به طور ذاتی می دانند آب همیشه در یک نقطه و غذا در جاهای مختلف موجود است. موش ها برای دستیابی به آب از یک مسیر ثابت و برای دستیابی به غذا از مسیرهای مختلف استفاده می کند.

گریز و اجتناب: هنگامی که یادگیرنده زمان کافی برای آزمون و خطا در اختیار ندارد و در معرض خطر می باشد، انتظارات و عکس العمل های ذاتی هستند که زمینه پاسخ دهی را فراهم می کنند.

شرطی سازی کنشگر: اگر در زمان یادگیری موش ها از یک برنامه تقویتی ثابت استفاده شود توانایی پیش بینی آن را کسب می کنند. اگر هم زمان با یادگیری از یک شوک الکتریکی به عنوان محرک آزار دهنده استفاده شود موش ها توانایی پیش بینی آن را نخواهند داشت، در نتیجه یادگیری پاسخ اجتنابی با دشواری صورت می گیرد.

خود شکل دهی: خود شکل دهی شامل یادگیری انتظارات می باشد که به صورت ذاتی در ارگانیسم وجود دارد و یادگیری پاسخ را شامل می شود.

آثار بولس

  • نظریه یادگیری
  • ·         160 مقاله

مرگ رابرت سی بولس

بولس در هشتم ماه آوریل 1994 بر اثر سکته مغزی درگذشت.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

تقریبا

خیر

دانلود مطلب

فهرست مطلب