اختلال کمبود میل جنسی در مردان: معرفی، علائم و درمان

تصویر پروفایل
اختلال کمبود میل جنسی در مردان: معرفی، علائم و درمان

مقدمه

اختلال کمبود میل جنسی در مردان نوعی از کژکاری های جنسی محسوب می شود. این اختلال تاثیر زیادی بر روی روابط فرد می گذارد. زیرا داشتن یک رابطه ی جنسی خوب در زندگی زناشویی بخش اعظمی را به خود اختصاص می دهد و در صورت بروز مشکل در این بخش ممکن است صدمه ی جدی به زندگی فرد وارد شود. در ادامه به طور کامل به توضیح این اختلال می پردازیم.

اختلال کمبود میل جنسی در مردان چیست؟

اختلال کمبود میل جنسی مختص مردان می باشد و به معنای کمبود یا فقدان افکار و میل به انجام فعالیت های جنسی می باشد یعنی فرد علاقه ی به داشتن رابطه ی جنسی ندارد.

علائم اختلال میل جنسی کم کار

کاهش یا فقدان خیال پردازی ها و امیال جنسی براساس تشخیص متخصص وجود دارد که باید حداقل به مدت 6 ماه دوام داشته باشد.

علل اختلال کمبود میل جنسی در مردان

  • عوامل ژنتیکی
  • عزت نفس پایین
  • داشتن رابطه جنسی ناکارآمد در گذشته
  • سواستفاده جنسی از فرد در کودکی
  • تصورات نادرست درباره ی روابط جنسی
  • مصرف مواد مخدر، سیگار و الکل
  • پرهیز از رابطه جنسی در دراز مدت

تشخیص اختلال کمبود میل جنسی در مردان

برای تشخیص این اختلال باید یک مصاحبه ی کامل و تخصصی با فرد صورت گیرد و عوامل زمینه ای موجود بررسی گردد همچنین ممکن است متخصص بهداشت روان یک گفت و گویی با شریک جنسی فرد انجام دهد تا میزان رابطه و علاقه ی فرد را بسنجد.

درمان اختلال کمبود میل جنسی در مردان

برای درمان این اختلال متخصص بهداشت روان می تواند از درمان شاختی-رفتاری CBT استفاده کند تا باور های فرد را به چالش کشد و باور های مثبتی را جایگزین کند. که این باور ها شامل افزایش میل فرد، افزایش خیال پردازی های جنسی و … می باشد. همچنین کاهش دادن اضطراب فرد درباره ی روابط جنسی نیز می تواند موثر باشد.

در بعضی مواقع پزشک دارو های هورمونی نیز تجویز می کند که سطح تستوسترون در مردان را افزایش دهد. زیرا این هورمون جنسی می باشد و رابطه ی مستقیمی با میل جنسی فرد دارد.

جمع بندی

استرس و اضطراب تاثیر ویژه ای بر روی این اختلال می گذارند بهتر است سبک زندگی خود را عوض کرده و از شرایط استرس زا دوری کنید. به یک متخصص مراجعه کنید و علل این فشار های روانی را ریشه یابی کرده و به دنبال درمان باشید. در هنگام برقراری رابطه جنسی ذهنتان را از وقایع و رویداد های منفی خالی کرده و افکار مثبت جایگزین کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

تقریبا

خیر

دانلود مطلب

فهرست مطلب