روانشناسی شناختی: معرفی، تاریخچه و بازار کار

تصویر پروفایل
روانشناسی شناختی: معرفی، تاریخچه و بازار کار

مقدمه

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا جزئیات خاصی را بدون حتی امتحان کردن به خاطر می آورید؟! اما ممکن است اطلاعات مهم دیگر اینقدر سریع در ذهن شما نیاید؟ این فقط یک نمونه از انواع سؤالاتی است، که روانشناسی شناختی به آن پاسخ می دهد.

تاریخچه روانشناسی شناختی

روانشناسی شناختی در شکل مدرن خود مجموعه قابل توجهی از فن آوری های جدید در علوم روانشناسی را شامل می شود. اگرچه سوالات منتشر شده در زمینه شناخت انسان را می توان در اندیشه ها وگفتار ارسطو جستجو کرد.

ریشه های فکری روانشناسی شناختی با رویکردهای شناختی و مشکلات روانشناختی در اواخر دهه 1800 و اوایل دهه 1900 در آثار وونت، کتل و ویلیام جیمز آغاز شد.

انقلاب شناختی در اواسط دهه 1950 آغاز شد. زمانی که محققان در چندین زمینه شروع به توسعه نظریه های ذهن بر اساس نمایش های پیچیده و روش های محاسباتی کردند.

روانشناسی شناختی در دهه 1960 غالب شد.

احیای مجدد آن شاید با انتشار کتاب اولریک نایسر (Ulric Neisser) با عنوان “روانشناسی شناختی”، در سال 1967 مشخص شود. از سال 1970، بیش از شصت دانشگاه در آمریکای شمالی و اروپا برنامه های روانشناسی شناختی ایجاد کرده اند.

روانشناسی شناختی چیست؟

روانشناسی شناختی شامل مطالعه فرایندهای ذهنی-درونی است همه چیزهایی که در مغز شما اتفاق می افتد. اعم از: ادراک و تفکر، حافظه، توجه، زبان، حل مسئله و یادگیری. در حالی که یک شاخه روانشناسی نسبتاً جوان است. این شاخه از روانشناسی رشد قابل ملاحظه ای داشته است. درحال حاضر به یکی از محبوب ترین حوزه ها تبدیل شده است.

کاربردهای عملی بی شماری برای این پژوهش شناختی وجود دارد. از جمله ارائه کمک به مقابله با اختلالات حافظه، افزایش دقت در تصمیم گیری، یافتن راه هایی برای کمک به افراد در بهبودی از آسیب مغزی، درمان اختلالات یادگیری و ساخت برنامه های درسی آموزشی برای تقویت یادگیری.کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه تفکر و پردازش اطلاعات افراد نه تنها به محققان کمک می کند تا درک عمیق تری از عملکرد مغز انسان داشته باشند. بلکه به روانشناسان این امکان را می دهد که روش های جدیدی برای کمک به افراد در مقابله با مشکلات روانی ایجاد کنند. به عنوان مثال با تشخیص اینکه توجه هم منبع انتخابی و هم محدود است. روانشناسان قادر به دستیابی به راه حل هایی هستند. که باعث می شود افراد با مشکلات توجیهی بتوانند تمرکز خود را بهتر کنند.

یافته های روانشناسی شناختی همچنین درک ما در مورد چگونگی شکل گیری، ذخیره و یادآوری خاطرات مردم را بهبود بخشیده است.

آن ها با دانستن اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد این فرایندها می توانند روش های جدیدی برای کمک به افراد در بهبود خاطرات خود و مقابله با مشکلات احتمالی حافظه ایجاد کنند.

به عنوان مثال، روانشناسان دریافته اند که در حالی که حافظه کوتاه مدت شما کاملاً کوتاه و محدود است. (فقط 20 تا 30 ثانیه طول می کشد و قادر به نگهداری بین پنج تا نه مورد است). استراتژی های تمرین می توانند شانس انتقال اطلاعات را به حافظه ی بلند مدت بهبود بخشند که بسیار پایدارتر و بادوام است.

بازار کار روانشناسی شناختی

از جمله مشاغلی که فارغ التحصیلان این رشته قادرند خدمات حرفه ای خود را ارائه دهند موارد زیر است:

  • ارائه مشاوره شناختی در کلینیک های روانشناسی مشاوره و توانبخشی
  • ارزیابی توانایی های شناختی مراجع کنندگان
  • انجام پژوهش هایی در این حوزه
  • تدریس روانشناسی در مراکز پژوهشی و آموزشی کشور 

جمع بندی

تشخیص بیماری مغز یا مشکل سلامت شناختی می تواند ترسناک و گاهی گیج کننده باشد. اما مهم است که به یاد داشته باشید که تنها نیستید. با همکاری با پزشک خود می توانید یک برنامه درمانی مؤثر برای رفع مشکلات سلامت مغز و مشکلات شناختی ارائه دهید. درمان شما ممکن است شامل مشاوره با یک روانشناس شناختی باشد که در زمینه خاص نگرانی با شما داشته باشد. یا به یک متخصص بهداشت روان دیگری مراجعه کنید که دارای آموزش و تجربه در مورد بیماری خاص شما باشد. ممکن است یادگیری هر چه بیشتر در مورد تشخیص اولیه خود مفید باشد. و لیستی از سؤالاتی را که قبل از ملاقات با پزشک، روانشناس شناختی یا متخصص بهداشت روان در اختیار شما قرار می دهد در نظر بگیرید. این می تواند به شما کمک کند و آمادگی بیشتری برای مقابله با مراحل بعدی در درمان خود داشته باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

تقریبا

خیر

دانلود مطلب

فهرست مطلب