اختلال بچه بازی (پدوفیلیا): معرفی، علائم و درمان

تصویر پروفایل
اختلال بچه بازی (پدوفیلیا): معرفی، علائم و درمان

مقدمه

یکی از ناراحت کننده ترین انحرافات جنسی اختلال بچه بازی یا پدوفیلیا نام دارد. ممکن است تاکنون از این دسته اخبار زیاد شنیده باشید که کودکی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است و یا در خانواده ای یکی از اعضای خانواده به کودک تجاوز کرده است. این مسئله در سراسر جهان رخ می دهد و از تلخ ترین اتفاقاتی محسوب می شود. که می تواند زندگی فرد قربانی را تا بزرگسالی تحت تاثیر قرار می دهد. اما افراد متجاوز بیمار محسوب می شوند و باید به دنبال درمان باشند. در ادامه به طور کامل به توضیح این اختلال می پردازیم.

اختلال بچه بازی چیست؟

اختلال بچه بازی یا پدوفیلیا عبارت است از میل شدید جنسی عود کننده نسبت به کودکان یا تحریک جنسی با کودکان. گاهی اوقات افراد مبتلا صرفا با نوازش مو های کودک احساس رضایت می کنند. اما ممکن است اندام جنسی کودک را لمس کرده و یا کودک را تشویق کنند تا به اندام جنسیشان دست بزند. در موارد نادر تر رابطه جنسی نیز صورت می گیرد.اگر والدین و سایرین متوجه این موضوع نشوند یا کودک اعتراض نکند. این سو استفاده ها ممکن است است تا سال ها ادامه داشته باشد. قربانیان معمولا از کودکان آشنا مانند همسایه ها یا دوستان خانوادگی می باشند. متجاوزان اکثر اوقات پدر، برادر، عمو یا دایی، آموزگار، مربی، راننده سرویس مدرسه، همسایه و یا کسانی هستند که کودک اعتماد بالایی نسبت بهشان دارد.

شیوع

شیوع جمعیتی این اختلال نامشخص می باشد. بالاترین شیوع احتمالی اختلال بچه بازی در مردان حدود 3 تا 5 درصد است. شیوع این اختلال در زنان حتی نامشخص تر می باشد. اما اکثرا مبتلایان مردان می باشند.

عوارض این اختلال روی قربانی

حدود نیمی از کودکانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند نشانه هایی مانند: افسردگی، عزت نفس پایین، اختلال سلوک، اختلال های اضطرابی، اختلال استرس پس از سانحه PTSD دارند و این نشانه بلافاصله بروز پیدا نمی کنند.

علائم اختلال بچه بازی

علائمی که طبق DSM5 برای این اختلال مطرح شده است به شرح زیر می باشد:

  • تخیلات، امیال، یا رفتار های جنسی همراه با تماس جنسی با یک کودک نابالغ.
  • احساس برانگیختگی و تحریک نسبت به کودکان خیلی شدید می باشد. حتی این احساس نسبت به کودکان از بزرگسالان نیز بسیار بیشتر است.
  • فرد براساس این امیال عمل کرده و این امیال و تخیلات به لحاظ بالینی باعث پریشانی و مشکلات بین فردی می شوند.
  • شخص حداقل باید 18 سال سن داشته باشد و از کودک قربانی 5 سال بزرگ تر می باشند.
  • علائمی که در بالا ذکر شده است باید حداقل 6 ماه ادامه داشته باشد.

تشخیص اختلال بچه بازی

متاسفانه این اختلال نیز مانند دیگر انحرافات جنسی، افراد خودشان به دنبال درمان نمی روند و فقط در صورتی که فرد مبتلا دستگیر شود و با داشتن علائم ذکر شده طبق DSM تشخیص گذاری صورت می گیرد.

درمان اختلال بچه بازی

درمان این اختلال شامل روان درمانی و دارو درمانی می باشد. متخصصان با استفاده از روان درمانی به فرد کمک می کنند که دید خود را نسبت به کودکان تغییر دهند و ریشه ی این اختلال را در افراد پیدا می کنند. رویکرد شناختی-رفتاری CBT برای درمان این اختلال موثر است و شامل شرطی سازی منفی، مقابله با تحریف های شناختی، ایجاد همدلی با قربانیان (مانند نمایش فیلمی از مشکلات به وجود آمده برای قربانیان)، آموزش مهارت های اجتماعی، پیشگیری از عود، وجود سیستم های نظارتی مانند (اعضای خانواده که به نظارت بر رفتار بیمار کمک می کنند). دارو درمانی نیز همراه با روان درمانی در بعضی مواقع مورد استفاده قرار می گیرد. این داروها شامل مدروکسی پروژسترون استات، سیپروترون استات و ضد آندروژن برای کاهش میل جنسی هستند.

روند درمان در صورتی موثر واقع می شود که خود فرد هم همکاری لازم را با پزشک داشته باشد و بخواهد که رفتار خود را تحت کنترل قرار دهد. بهترین نوع درمان برای این افراد ترکیبی از روان درمانی و دارو درمانی می باشد.

جمع بندی

این اختلال بسیار خطرناک می باشد و فرد مبتلا می تواند آسیب های جبران ناپذیری از خود به جای گذارد. پس بهتر است راهکار هایی به کودکان خود آموزش دهیم تا کمتر در معرض خطر قرار گیرند: عدم پذیرش هدایا از افراد غریبه، ترک کردن سریع موقعیت های ناامن، آموزش و شناسایی رفتار های نامناسب از سوی بزرگسالان، به کودکان خود آموزش دهید اگر کسی به گونه ای قصد تماس با آن ها را داشت و موجع به ناراحتیشان می شد با لحن محکم مخالفت خود را بیان کنند و همچنین می توانید با کتاب هایی با این موضوع، فیلم و توصیف این مسائل برای کودکان آن ها را تا حدودی از خطری که ممکن است در آن قرار گیرند آگاه کنید. در آخر بهتر است والدین نیز سعی کنند عکس فرزند خویش را در فضای مجازی منتشر نکنند، تا مورد سو استفاده این افراد قرار نگیرد.

اگر والدین احساس می کنند که کودکشان مورد تعرض قرار گرفته است. بهتر است با کودک خود صحبت کرده و حمایت خود را به کودک نشان دهند. بسیاری از کودکان نیاز به درمان دارند. یادمان باشد اگر کودک مورد تغرض از سوی پدر و یا بردار خویش قرار گرفته باشد مطرح کردن این مورد برایش بسیار دشوار و باعث هراس فراوان برای وی می شود. تاکید اصلی برای درمان کودکان آسیب دیده مواجهه با خاطرات مربوط به آسیب از طریق گفت و گو در یک جو درمانی ایمن و حمایت کننده می باشد که متخصص بهداشت روان باید این جو را ایجاد کند. همچنین کودک باید یاد بگیرد که رفتار جنسی سالم ارتباطی با قدرت و ترس ندارد. مثل موضوع تجاوز که اهمیت بالایی دارد که مسئولیت و تقصیر از من بد بودم به این دیدگاه که او بد بود تغییر پیدا کند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

تقریبا

خیر

دانلود مطلب

فهرست مطلب